Biznesplan? Jak napisać? Jak stworzyć SWOT?

Zamierzasz złożyć wniosek o dotację z Państwowego Urzędu Pracy lub z Unii Europejskiej?

Przeczytałeś dokładnie wszystkie wymagania, a nadal nie wiesz od czego zacząć? Nie wiesz jak stworzyć dobry biznesplan?

Żeby złożyć wniosek o dotację na prowadzenie działalności gospodarczej, należy przede wszystkim mieć pomysł i biznesplan, na to pierwsze musimy wpaść sami, a co do tego drugiego możemy liczyć na pomoc. Od kogo? Przede wszystkim organizowane są szkolenia dla przyszłych przedsiębiorców. Nie oszukujmy się jednak pojęcia takie jak analiza rynku, prześwietlenie konkurencji i analiza SWOT często nawet po cyklu spotkań brzmią obco.

Biznesplan

Jak napisać biznesplan?

Co powinien zawierać biznesplan? Poza danymi osoby składającej wniosek, dokładny opis planowanej działalności gospodarczej. Dokładny, czyli jaki? Taki, który zawiera wszystko od obszaru terytorialnego, który będzie ta działalność obejmowała, przez opis lokalu aż po opis naszej własnej motywacji do prowadzenia firmy.

           Kiedy już przebrniemy przez ten pierwszy krok, wcale nie robi się łatwiej, wręcz przeciwnie jest dużo trudniej, ponieważ w kolejnych punktach biznesplanu należy przedstawić rzetelną analizę rynku. Dlaczego jest to takie trudne? Ponieważ we własnym zakresie trudno przeprowadzić badanie rynku, jest to czasochłonne i wymaga specjalistycznych umiejętności. Należy pamiętać, że analiza rynku to jeden z ważniejszych punktów biznesplanu i dokładne jego wykonanie jest bardzo istotne dla przyjęcia wniosku.

      O ile jednak analizę rynku możemy przeprowadzić na własną rękę, chodząc od drzwi do drzwi i sprawdzając punkty proponujące podobne towary czy usługi to już z analizą klientów nie będzie już tak łatwo. A przecież to kolejny kluczowy punkt biznesplanu, który może zadecydować o tym czy dostaniemy dotację czy też nie. Znów nasuwa się pytanie, co jest takiego trudnego w przeanalizowaniu potencjalnych klientów? Po pierwsze dotarcie do nich. Trudno będzie zaczepiać każdego przechodnia na ulicy i pytać czy będzie korzystał z naszych usług. Takim działaniem możemy stracić na wiarygodności, bo kto pójdzie do fryzjera który chwilę wcześniej był ankieterem? Dochodzi jeszcze jedna kwestia, ludzie są coraz mniej przychylnie nastawieni do zaczepiających ich na ulicy ankieterów, dlatego warto skorzystać ze specjalnie opracowanych baz klientów.

       Ostatnim zasadniczym punktem biznesplanu jest analiza konkurencji, bardzo delikatna kwestia. Nikt nam przecież nie powie ile zarabia, ani nie wpuści na swoje zaplecze i pokaże jak funkcjonuje. Dodatkowo takie myszkowanie u konkurencji może sprawić, że na samym początku się narazimy i kiedy już otworzymy własną działalność będziemy mieć kilku poważnych wrogów. Trudno zrobić samodzielnie rzetelną analizę, bez dostępu do baz danych, do których mają dostęp tylko firmy zajmujące się badaniami rynku.

Czy więc stworzenie dobrego biznesplanu jest możliwe? Jak najbardziej, warto jednak udać się do specjalisty, zainwestować na początku niewielką kwotę, aby dostać dużo więcej z dotacji, którą można później wykorzystać, aby zarabiać bardzo dużo w przyszłości. A myślenie długofalowe to podstawa każdego biznesu.

Jeszcze jedno pytanie na koniec. Czy planujemy stworzyć biznesplan pod dotację, czy pragniemy uzyskać dokument dzięki któremu prowadzenie działalności będzie łatwiejsze? Jeśli planujesz to pierwsze nie kontaktuj się z nami. Jeśli myślisz poważnie o rozpoczęciu biznesu, który ma na siebie zarobić odezwij się!

Sprawdź nas: http://tric.pl/badania-rynku/

Autor: Karolina Grześkowiak

Share Button