Amazon w Sadach pod Tarnowem Podgórnym.

Połączyło nas zamiłowanie do spraw lokalnych. IBRS TriC i Nasz Głos Poznański rozpoczynają współpracę.

Sukcesem zakończyły się rozmowy przedstawicieli Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych TriC z wydawcą Naszego Głosu Poznańskiego.  Na pierwszy ogień póoszła sprawa amerykańskiego potentata e-commerce, firmy Amazon, która rozwija zaplecze logistyczne w podpoznańskich Sadach.

IBRS TriC to firma badawczo-konsultingowa z poznańskimi korzeniami, założona przez miłośników tego, co poznańskie – począwszy od uroku miejskich zaułków, poprzez sport (ten motorowy, jak i biegany z piłką), a skończywszy na „słodkim” w niedzielę.

W ramach pierwszej sondy NGP i IBRS TriC pytaliśmy Czytelników o odczucia związane z wejściem na rynek polski koncernu e-commerce Amazon. Przypomnijmy – zadaliśmy czytelnikom dwa pytania zamknięte, a także pozwoliliśmy podzielić się opiniami na tzw. „wolnym ringu”. Już pierwsze głosy, przekazane nam w oparciu o „wolny ring”, zestawione z danymi procentowymi, pozwalają stwierdzić, że pozytywnej ocenie inwestycji towarzyszą mimo wszystko jednak spore obawy. Szczegóły poniżej.

 

amazon-184064_1280

Na pytanie: „Kto, Twoim zdaniem, zyska na nowej inwestycji w Sadach pod Tarnowem Podgórnym?” uzyskano następujące odpowiedzi (wyniki nie sumują się do 100% ze względu na możliwość wyboru więcej niż jednej odpowiedzi):

  1. Inwestor (67,5% oddanych głosów)
  2. Lokalna społeczność i region (53% oddanych głosów)
  3. Władze samorządowe (34,9% oddanych głosów)
  4. Lokalni przedsiębiorcy (6% oddanych głosów)
  5. Inne/nie mam zdania (7,2% oddanych głosów)

W pytaniu drugim „Czy, Twoim zdaniem, potencjalne korzyści wynikające z inwestycji Amazon w Sadach (np. nowe miejsca pracy, większe wpływy do budżetu samorządowego) przewyższą możliwe straty z tym związane (np. zwiększony ruch kołowy w okolicy, zagrożenie dla lokalnego rynku pracy)?” – ponad 62% respondentów przychyliła się do odpowiedzi pozytywnej. Według tej grupy osób bilans zysków i strat będzie pozytywny i inwestycja stanowi szanse na rozwój regionu i lokalnej społeczności.

Prawie 28% oddanych głosów wskazuje na przewagę negatywów – w tym przypadku utrudnienia i straty (np. zwiększony ruch kołowy w okolicy) zdominują wartości pozytywne, wniesione przez amerykański koncern.

A jak wyglądają opinie Czytelników? Pragniemy zaprezentować kilka przykładowych. Staraliśmy się zachować oryginalną pisownię. Ze względu na obszerność zebranego materiału zmuszeni byliśmy zaprezentować tylko część Waszych wypowiedzi.

Co jest niezwykle interesujące spora część Czytelników pozytywnie odnoszących się potencjalnych zysków z inwestycji w pytaniu nr 2 wyraziła swoje wątpliwości na tzw. „wolnym ringu”. W wypowiedziach Czytelników zauważalne są zarówno obawy powiązane z niskimi uposażeniami oraz trudnymi warunkami pracy, jak i możliwością szybkiego wycofania się Amazon z Polski. Pojawiają się również głosy przemawiające za obniżaniem rangi regionu i kraju, a także opinie jednoznacznie negatywne, odwołujące się do haseł „wyzysku” i „obozów pracy” (odpowiednio opinie Czytelników: „kenet” oraz „łobserwator”).

Wśród pozytywów znajdziemy odniesienia do rozwoju regionu, możliwości rozszerzenia zakresu działalności Amazon w przyszłości, czy też bodźca stanowiącego impuls do rozwoju gospodarki.

Oto kilka z Państwa opinii – okraszonych miejscami naszymi komentarzami.

Czytelnik o inicjałach „KM” wyraził swoje wątpliwości odnośnie zagrożeń wynikających z inwestycji: „Nie rozumiem, jakie może stwarzać to zagrożenia dla lokalnego rynku pracy. Jedyne co przychodzi mi do głowy to odniesienie do przyczyn przeniesienia działalności przez Amazon do PL. Podobno pracownicy byli źle traktowani i uważam, że na ten aspekt szczególny nacisk powinien zostać położony. Należy monitorować działalność Amazon pod względem przestrzegania prawa pracy.” Według informacji pozyskanych przez NGP, wśród pracodawców z terenu gminy Tarnowo Podgórne, pojawiają się głosy niepokoju powiązane z możliwością przejścia ich własnych pracowników do Amazon. W podobnym tonie napisana jest opinia Czytelnika o pseudonimie „KRos” – według autora wpisu „Inwestycja w tej skali może pogorszyć rynek pracy – widać po problemach z rekrutacją.”

Obawy odnośnie zmian na lokalnym rynku pracy potwierdzać może również opinia „Marii”, która napisała, iż ma „nadzieje, że pracodawcy chcąc zatrzymać pracowników u siebie będą podnosili uposażenia.”

W Państwa opiniach zauważalne były również głosy wyrażające nadzieję na lepszą przyszłość. Oto niepodpisana wypowiedź naszego Czytelnika: Mam nadzieję, że to krok w dobrą stronę. Ewolucyjny. Na dziś wygląda to trochę tak, że duże koncerny poszukują taniej siły roboczej i inwestują w proste działania. Czyli cały firmowy „dół”, dający firmie zarobić, a nie działy badawcze, czy też topową strategiczną administrację. Ale jutro też jest dzień i być może Amazon kiedyś będzie miał u nas główną siedzibę na Europę. Biurową siedzibę.”

Mniej optymistyczne są kolejne dwie wypowiedzi: „Fajnie, że inwestują tutaj, ale szkoda, że nie spływają centra wysokich technologii w takim tempie. Trzeba się przygotować na odpłynięcie Amazona za kilkanaście lat, tak jak to zrobił z Niemiec na bardziej opłacalne rynki (…)” oraz „Typowa inwestycja „off-shore (…)”.

Czytelnicy dużo uwagi poświęcają informacjom o niskich zarobkach. Według Breena podstawie opinii z rynku europejskiego „(…) perspektywa pracy tam wydaje się przerażająca”, „jaromal” i „koralik” mają zastrzeżenia do stawek oferowanych pracownikom – często dużo niższym niż na podobnych stanowiskach w innych krajach zachodnioeuropejskich.

Według słów „libusze” „(…) Tarnowo Podgórne jest bogata gminą, która korzysta z potencjału otwierających się tam firm. Niesie to zarówno korzyść dla władz miasta jak i samych mieszkańców. E-commerce buduje centrum logistyczne, a nie fabrykę. Jak dla mnie nie stwarza to żadnych powodów do obaw ze strony mieszkańców gminy. W dzisiejszych czasach borykamy się z dużym procentem bezrobocia, więc stwarzanie nowych stanowisk pracy jest kolejnym plusem tej inwestycji.” Widać powiew optymizmu.

W podobnym tonie utrzymana jest wypowiedź anonimowego respondenta: „Dzięki temu działaniu gm. Tarnowo Podgórne pokaże po raz kolejny, że jest najlepszą gminą w Polsce pod względem inwestycji”.

Na zakończenie krótkiego podsumowania jedna z naszych ulubionych opinii. „Qback77” daje nam do zrozumienia, ile zależy od nas samych: „Jak ktoś stwierdzi, że mało nam będą płacili… Będą płacili tak, jak na to sobie pozwolimy i jak nas wycenią. Słaby region i ludzie – wycenią nisko, mocny region i ludzie + samorządy – stawka wzrośnie, wycena pracy wzrośnie. Trzymam kciuki za powodzenie tego tematu.”

W pierwszej sondzie NGP i IBRS TriC swoimi opiniami podzieliły się 83 osoby. W związku z tym w raporcie przedstawiono jedynie wybrane opinie i wyniki analiz.

Share Button